صفحه اول   ::    آگهی استخدام   ::    اخبار   ::    همایش و جشنواره   ::    گالری   ::    سرمقاله   ::    مقالات و یادداشتها   ::    گفتگو و مصاحبه   ::    سایتهای مفید   ::    درباره ما   ::
 

 


شنبه
5 اسفند 1396
7. جمادي‌الثاني 1439
2018 Feb 24

 

کانال ما در تلگرام

ایرانفودنیوز

وب سایت خبری صنایع غذایی ایران

کانال ما را در تلگرام دنبال کنید

 

https://telegram.me/joinchat/BGSJdgC493n3baukf_EBgQ

 

 

همکاران و همیاران

 


مشاهده کامل پیام مدیر
 پیچ و خم مشکلات صنایع غذایی    

وقتی از نقدینگی نام برده می شود، بی اختیار آفت تورم در اذهان نقش می بندد، چون افزایش نقدینگی باعث افزایش تورم می شود. در سال های اخیر افزایش نقدینگی باعث به وجود آمدن تورم 40 درصدی شده که اثرات سوء آن بر اقتصاد تاکنون باقی مانده ، اما این نقدینگی مربوط به بازار پول است و هر اندازه بازار پول از افزایش نقدینگی رنج می برد، بازار کالا و خدمات از کمبود نقدینگی رنج می برد. به بیان دیگر در این سال ها نقدینگی به جای اینکه به بازار کالا و خدمات رفته و در اختیار بخش تولید قرار گیرد، به بازار پول رفته و تورم ایجاد کرده است. بدتر از این، ساختار اقتصادی در جذب نقدینگی سرگردان هم ناتوان است. فتحی‌پور، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، تصریح کرده که ۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور در دست مردم بوده و از دست دولت و مجلس خارج است. متاسفانه این نقدینگی سرگردان، نه تنها به بخش تولید تزریق نمی شود، بلکه با هجوم به بازارهای غیرمولد، فعالیت های سفته بازی را گسترش می دهد که اصلا مطلوب نیست. در نتیجه در بخش تولید مشکل کمبود نقدینگی وجود داشته و دارد. شافعی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رییس هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، با تاکید بر اینکه نقدینگی نقش جدی در صنعت دارد، گفته حداقل نیاز ریالی واحدهای صنعتی به نقدینگی، ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بوده و این در حالی است که بانک ها بیش از ۷۰ هزار میلیارد تومان قادر به تزریق به بخش صنعت نیستند ،یعنی کمتر از نیمی از آنچه که صنعت نیاز دارد. نظام بودجه ای هم قادر به پر کردن این خلا نیست. فتحی پور در این خصوص گفته بودجه کشور ۸۰۰ هزار میلیارد تومان است که ۶۰۰ هزار میلیارد تومان آن را به شرکت‌های دولتی بودجه می‌دهیم که همه آنها زیان‌ده هستند.

صنایع غذایی؛ در سوگ نقدینگی

صنایع غذایی به عنوان یکی از زیرمجموعه های بخش تولید نیز با معضل کمبود نقدینگی مواجه است. ظهیری، رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران، در دومین جشنواره تقدیر از برترین‌های شرکت‌های صنایع غذایی به انتخاب مصرف‌کنندگان، ضمن بیان اینکه صنایع غذایی با کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش مواجهند، عنوان کرده که الان زمان خرید محصولات کشاورزی است و اگر بر اثر کمبود نقدینگی خرید صورت نگیرد، محصولات کشاورزی تولید شده روی دست کشاورزان می‌ماند و کشاورزان لطمات مالی زیادی را متحمل می‌شوند. با وجود اینکه خرید محصولات کشاورزی نیازمند اعتبارات زیادی است، اما هیچ حمایتی از سوی بانک‌ها از تولید‌کننده به عمل نمی‌آید و حتی در مواردی که تولید‌کننده به بانک بدهکار باشد، بانک دیگر هیچ‌گونه تسهیلاتی به تولید‌کننده نمی‌دهد. صنعت غذا با همه صنایع فرق دارد و کارخانه‌دار باید در یک زمان معین که محصول کشاورز برداشت و آماده عرضه است، محصول را خریداری کند و برای خرید و نگهداری آن نیاز به اعتبار دارد. برای حل مشکل نقدینگی تولید‌کنندگان و کارخانه‌داران صنایع غذایی طرحی تهیه کردیم و قرار شد که بر اساس آن با کمیسیون سرمایه‌گذاری و منابع مالی اتاق ایران در بانک مرکزی طرحی تهیه شود و اعتباری برای صنایع غذایی و مواد اولیه بدون توجه به بدهکاری کارخانه‌داران اختصاص یابد".

هدفمندی یارانه ها؛ دردی برای همه

با اجرای فاز اول هدفمندی یارانه ها قیمت حامل های انرژی افزایش یافت که این منجر به افزایش هزینه های تولید و افزایش هزینه توزیع مواد غذایی شد. به دلیل مشکلاتی که هدفمندی یارانه ها در قانون و شیوه اجرا داشت، سهم بخش تولید داده نشد و دولت هم نه تنها هیچ برنامه ای برای حمایت از بخش تولید و صنایع غذایی نداشت بلکه با توجیه نظارت بر بازار، مهار قیمت ها و حفظ تعادل بین منافع مصرف کننده و تولیدکننده، به جای ثبات قیمت ها از سیاست تثبیت قیمت ها استفاده نمود. خلیلی، دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران در این خصوص گفته که با اجرای این سیاست، در برخی کالاها قیمت ها به مدت شش ماه و در برخی دیگر، قیمت ها به مدت 9 ماه ثابت بود. این ها در حالی بود که دولت به رشد طبیعی هزینه ها توجهی نمی کرد. علاوه بر افزایش هزینه های حامل های انرژی، عوامل دیگری مانند افزایش نرخ رسمی ارز، مالیات بر ارزش افزوده و سطح دستمزدها نیز هزینه ها را افزایش داد. در نهایت با کاهش درآمد ناشی از اجرای سیاست تثبیت قیمت ها و افزایش هزینه های ناشی از رشد هزینه ها، تعادل بین درآمدها و هزینه ها به سمت زیان تولیدکنندگان سوق یافت. همان وقت مطالبه فعالان صنایع غذایی از دولت این بود که دست کم افزایش هزینه ها را تائید کنند و اجاز اصلاح قیمت ها را بدهند ولی این ممکن نبود. دولت یازدهم قول داده که درآمد ناشی از یارانه ها به بخش تولید انتقال یابد. بنا بر نتایج یک پژوهش که به بررسی آثار حذف یارانه سه دهک خانوارها با طرح چندین سناریو پرداخته، پرداخت به بخش کشاورزی بیشترین تاثیر مثبت را بر تولید و درآمد عوامل تولید نسبت به سایر سناریوهای رقیب (پرداخت به صنعت و... ) دارد. با توجه به اینکه ستانده بخش کشاورزی نهاده صنایع غذایی است، در صورت وقوع این مهم بخشی از مشکلات حل خواهد شد. خلیلی از مسئله تامین مواد اولیه به عنوان مشکل اول صنایع غذایی نام برده است.

امیدهایی برای آینده پرابهام

ظهیری بیان کرده که در حال حاضر بخش صنایع غذایی با بلاتکلیفی مواجه است ، زیرا هنوز متولی ثابت و پابرجایی پیدا نکرده. این بخش مشکلات عمده ای از جمله مشکلات ناشی از قوانین ، کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش، تامین مواد اولیه و نبود سرمایه گذاری های لازم را دارد. البته این مشکلات تنها مربوط به بخش صنایع غذایی نیست بلکه همه بخش های تولیدی این مشکلات را دارند. اخیرا پیش نویس لایحه حمایت از تولید از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به هیئت دولت ارائه شده. در این پیش نویس به طور عمده قرار است بخش تولید از سوی صندوق توسعه ملی، سایر صندوق های سرمایه گذاری و بانک ها تامین مالی شود تا نقدینگی لازم در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرد و دولت نیز با فراهم سازی زمینه انجام مبادلات موعددار و آتی ارز در بانک ها و بازار بورس اوراق بهادار، ریسک ناشی از نوسانات نرخ ارز بر فعالیت‌های واحد‌های تولیدی را پوشش دهد. امید است که این لایحه هر چه سریع تر تشریفات قانونی را طی کند و به مرحله اجرا برسد.

سجاد وجدانیان


موضوع :
آخرین ویرایش : 1393/04/08 -- 14:52:50
مجری : باشگاه صنایع غذایی آریا
تعداد بازدید : 1838
پذیرش آگهی

شماره تلفن های پذیرش آگهی:

0912-2474056

 

تک ماکارون - 4185971 - 0
تهران پک - 3235376 - 0
پگاه تهران - 3881059 - 0
سحر همدان - 4745265 - 0
سحر خیز - 4745916 - 0
قارچ پارس شهریار - 1354760 - 0
پارس استا - 2028031 - 0
زرماکارون - 4742020 - 0
zarforoktoz - 377365 - 0
سبزان - 4742742 - 0
سن ایچ - 2884726 - 0
فراورده های گوشتی مام - 3017475 - 0
   صفحه اول   ::    آگهی استخدام   ::    اخبار   ::    همایش و جشنواره   ::    گالری   ::    سرمقاله   ::    مقالات و یادداشتها   ::    گفتگو و مصاحبه   ::    سایتهای مفید   ::    درباره ما   ::
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به اولین وب سایت خبری صنایع غذایی ایران می باشد.


پنل ارسال ایمیل تبلیغاتی