صفحه اول   ::    آگهی استخدام   ::    اخبار   ::    همایش و جشنواره   ::    گالری   ::    سرمقاله   ::    مقالات و یادداشتها   ::    گفتگو و مصاحبه   ::    سایتهای مفید   ::    درباره ما   ::
 

 


يكشنبه
6 اسفند 1396
8. جمادي‌الثاني 1439
2018 Feb 25

 

کانال ما در تلگرام

ایرانفودنیوز

وب سایت خبری صنایع غذایی ایران

کانال ما را در تلگرام دنبال کنید

 

https://telegram.me/joinchat/BGSJdgC493n3baukf_EBgQ

 

 

همکاران و همیاران

 


مشاهده کامل پیام مدیر
 یادداشتی از علی شریعتی مقدم ، نایب رئیس اتاق کشاورزی ایران / همکاری با بخش خصوصی برای تنظیم بازار    

کمبود در بازار میوه و تره بار آن هم با شروع فصل سرما و افزایش تقاضا در این بازار موضوعی است که هر ساله در بازار محصولات کشاورزی روی می‌دهد به طوری که در نهایت مردم نه تنها ناچار به پرداخت هزینه‌های گزاف برای خرید می‌شوند بلکه از طرف دیگر بسیاری از این محصولات از کیفیت لازم هم برخوردار نیستند. این موضوع به یکی از اصلی‌ترین معضلات در بازار محصولات کشاورزی تبدیل شده و بخصوص با شروع فصل سرما، از یک طرف کمبود‌ها در بازار اوج می‌گیرد و از طرف دیگر قیمت‌های کاذب و متنوع در بازار شکل می‌گیرد. در بررسی مهم‌ترین دلایل مؤثر بر شکل‌گیری قیمت‌های کاذب در بازار محصولات کشاورزی و کمبود آن باید به شروع فصل سرما اشاره کرد به طوری که با شروع فصل سرمایه تقاضا اضافه شده اما تولید به میزان کافی افزایش نمی‌یابد چراکه در این فصل کشت‌های سنتی دیگر پاسخگو نیستند. از طرف دیگر توجه نکردن و سرمایه‌گذاری در کشت‌های مدرن از جمله کشت گلخانه‌ای موجب شده تا نتوان برنامه‌ریزی درستی برای بازار محصولات کشاورزی کرد. برای احیای بازار محصولات کشاورزی باید برنامه‌ریزی لازم را برای تولید و عرضه محصولات انجام داد و در این راستا وزارت جهاد کشاورزی با هماهنگی اتحادیه‌های تولیدی نقش اصلی را بازی می‌کنند. این بخش‌ها می‌توانند با عرضه مدام و متناسب با نیاز بازار نسبت به عرضه محصولات اقدام کنند تا نیاز مردم را در طول سال به صورت متعادل تأمین کنند.
سرمایه‌گذاری در کشت گلخانه‌ای و مدرن و کمک دولت به کشاورزان بهترین راهکار ممکن در این راستا است، چراکه از طرف دیگر کشت گلخانه‌ای نیاز به مصرف آب را به میزان زیادی کاهش داده و در مدیریت بحران آب تأثیر‌گذار است. این راهکار سیاستی است که در کشورهای اروپایی و با برخورداری از آب و هوای بسیار سرد هم اتخاذ شده است، چراکه در این کشورها فصل سرما بسیار طولانی‌تر از کشور ما بوده و در صورتی که از کشت گلخانه‌ای یا ذخیره‌سازی استفاده نشود به هیچ عنوان امکان کنترل بازار وجود نخواهد داشت. یکی از مهم‌ترین دلایل کمبود در فصل سرما نداشتن ذخیره‌سازی مناسب است مشکلی که با همکاری دولت و بخش خصوصی حل می‌شود. بر این اساس دولت باید محصولاتی را که قابلیت ذخیره‌سازی دارند در میان مدت ذخیره‌سازی کند اتفاقی که در سال‌های گذشته روی نداده و به دنبالش بازار کاذب میوه و سبزی را در فصل سرما دامن زده است. بر این اساس برخی از کشورهای آسیایی و امریکای جنوبی به دلیل شرایط آب و هوایی با مشکلی روبه‌رو نیستند اما در کشورهای اروپایی با سرمایه‌گذاری در کشت گلخانه‌ای مشکل موجود در این بخش مرتفع شده است. به دنبال بی‌توجهی به کمبود محصولات کشاورزی در بازار بخشی از نیاز غذایی مردم که در سبد امنیت غذایی هم قرار دارد تأمین نمی‌شود به همین دلیل لزوم اختصاص منابع دولتی در این راستا بشدت وجود دارد.

علی شریعتی مقدم

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران

منبع : روزنامه ایران


موضوع :
آخرین ویرایش : 1393/08/26 -- 19:40:29
مجری : باشگاه صنایع غذایی آریا
تعداد بازدید : 1253
پذیرش آگهی

شماره تلفن های پذیرش آگهی:

0912-2474056

 

تک ماکارون - 4186049 - 0
تهران پک - 3235454 - 0
پگاه تهران - 3881137 - 0
سحر همدان - 4745343 - 0
سحر خیز - 4745994 - 0
قارچ پارس شهریار - 1354838 - 0
پارس استا - 2028109 - 0
زرماکارون - 4742098 - 0
zarforoktoz - 377443 - 0
سبزان - 4742820 - 0
سن ایچ - 2884804 - 0
فراورده های گوشتی مام - 3017553 - 0
   صفحه اول   ::    آگهی استخدام   ::    اخبار   ::    همایش و جشنواره   ::    گالری   ::    سرمقاله   ::    مقالات و یادداشتها   ::    گفتگو و مصاحبه   ::    سایتهای مفید   ::    درباره ما   ::
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به اولین وب سایت خبری صنایع غذایی ایران می باشد.


پنل ارسال ایمیل تبلیغاتی