صفحه اول   ::    آگهی استخدام   ::    اخبار   ::    همایش و جشنواره   ::    گالری   ::    سرمقاله   ::    مقالات و یادداشتها   ::    گفتگو و مصاحبه   ::    سایتهای مفید   ::    درباره ما   ::
 

 


يكشنبه
6 اسفند 1396
8. جمادي‌الثاني 1439
2018 Feb 25

 

کانال ما در تلگرام

ایرانفودنیوز

وب سایت خبری صنایع غذایی ایران

کانال ما را در تلگرام دنبال کنید

 

https://telegram.me/joinchat/BGSJdgC493n3baukf_EBgQ

 

 

همکاران و همیاران

 


مشاهده کامل پیام مدیر
 هنر برتر از گوهر آمد پدید    

این مصرع معروف به معنای برتری کیفیت بر کمیت است زیرا گوهر کمیتی است که وجود دارد و تغییری در آن ایجاد نمی شود و اگر تغییری هم در آن ایجاد شود و باصطلاح ارزش افزوده ای پیدا کند به دلیل هنریست که روی آن اعمال می گردد.

هنر برخلاف گوهر کیفیتی است پویا و دائم التزاید. هنر یعنی آنکه به مدد توان فکری و ابتکار و خلاقیت کاری را به وجه نیکو  و هر چه بیشتر نیکوتر و احسن انجام برسانیم.

بنابراین کیفیت هنر است همانگونه که هنر یعنی کیفیت. هر چند امروزه کیفیت در دنیا و بخصوص سیستم TQC یعنی کنترل کیفیت جامع با نام ژاپنی ها مطرح است اما باید بدانیم که مکتب دینی ما یعنی اسلام در دستورات خود همه جا انسان را به کار خوب و حتی کار خوب تر توصیه نموده است . به آیه دوم سوره ملک از قرآن کریم توجه نمائیم که می فرماید:« الذی خلق الموت و الحیوه لیبلوکم ایکم احسن عملاً» یعنی آنکه خداوند انسان را برای اینکه آنان مورد آزمایش قرار گیرند که کدامشان بهترین کار را انجام می دهند. یعنی در فلسفه خلقت انسان ارائه بهترین کار از مخلوق مستتر است و اینکه انسان باید خالق بهترین کارها باشد. در اینجا می توان این دیدگاه را حتی بالاتر از تضمین کیفیت (Quality assurance) مشاهده کرد زیرا در اینجا فلسفه خلق انسان است و در ابداع و ابتکار موضوع تضمین کیفیت فقط عملکرد مطرح است.

دیدگاه بنیادی برای رعایت کیفیت بسیار مهم می باشد چه آنانکه در پی سود زودگذر هستند طبعاً کیفیت را بعنوان یک ابزار برای حضور در بازار می بینند در حالیکه معتقدان به فلسفه کیفیت آنرا یک جوهر درونی و ذاتی خلقت بشمار می آورند.

مثالی از تاثیر دیدگاه در عملکرد را در زیر می آورم. چند سال قبل همراه هیئتی از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران برای بازدیدهای صنعتی و عقد قرارداد به ژاپن رفتیم. در داخل قطار سریع السیرتوکیو به کوبه یک فروشنده مواد غذایی خانم مشغول عرضه مواد غذائی بسته بندی شده بود و روپوشی از رنگ صورتی روشن برتن داشت.

در روی روپوش کار او کمترین اثری از لکه یا ناپاکی دیده نمی شد. این موضوع توجهم را جلب کرد از او خواهش کردم یکی دو دقیقه در کنار صندلی های ما توقف کند. سپس از دوستان خواستم که دقت کنند که آیا آنان ذره ای لکه یا ناپاکی می بینند یا خیر. همگی تصدیق کردند که روپوش کار کاملا تمیز است. سپس از دوستان سئوال کردم چرا روپوش کار این خانم این همه تمیز است و روپوش چلوکبابی ها، کله پزی های ما وحتی رستوران های نسبتا معروف ما تمیز نیست. طبعاً هر کسی حرفی داشت و بیان گردید.

نهایتاً عرض کردم که من آنرا در فلسفه ذهنی آنها می بینم. کارکنان غذائی ما روپوش را برای آن می پوشند که می خواهند لباس شان کثیف نشود ولی آن خانم ژاپنی برای آن می پوشد که به خریداران بگوید این روپوش آنقدر تمیز است که اگر مواد غذائی به آن تصادف کرد کاملاً پاکیزه می ماند.

                        

                             سید مصطفی هاشمی طبا


موضوع :
آخرین ویرایش : 1393/10/23 -- 14:28:43
مجری : مدیر سایت - مهندس پروانه خانی
تعداد بازدید : 1197
پذیرش آگهی

شماره تلفن های پذیرش آگهی:

0912-2474056

 

تک ماکارون - 4186041 - 0
تهران پک - 3235446 - 0
پگاه تهران - 3881129 - 0
سحر همدان - 4745335 - 0
سحر خیز - 4745986 - 0
قارچ پارس شهریار - 1354830 - 0
پارس استا - 2028101 - 0
زرماکارون - 4742090 - 0
zarforoktoz - 377435 - 0
سبزان - 4742812 - 0
سن ایچ - 2884796 - 0
فراورده های گوشتی مام - 3017545 - 0
   صفحه اول   ::    آگهی استخدام   ::    اخبار   ::    همایش و جشنواره   ::    گالری   ::    سرمقاله   ::    مقالات و یادداشتها   ::    گفتگو و مصاحبه   ::    سایتهای مفید   ::    درباره ما   ::
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به اولین وب سایت خبری صنایع غذایی ایران می باشد.


پنل ارسال ایمیل تبلیغاتی