صفحه اول   ::    آگهی استخدام   ::    اخبار   ::    همایش و جشنواره   ::    گالری   ::    سرمقاله   ::    مقالات و یادداشتها   ::    گفتگو و مصاحبه   ::    سایتهای مفید   ::    درباره ما   ::
 

 


يكشنبه
6 اسفند 1396
8. جمادي‌الثاني 1439
2018 Feb 25

 

کانال ما در تلگرام

ایرانفودنیوز

وب سایت خبری صنایع غذایی ایران

کانال ما را در تلگرام دنبال کنید

 

https://telegram.me/joinchat/BGSJdgC493n3baukf_EBgQ

 

 

همکاران و همیاران

 


مشاهده کامل خبر
معاون برنامه‌ریزی اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی: رشد ۱۸ درصدی بودجه بخش کشاورزی در لایحه ۹۷/ قیمت خرید تضمینی گندم قاعدتاً باید تا ۹ درصد افزایش یابد      

عبدالمهدی بخشنده امروز در نشست خبری که با موضوع تشریح جزئیات لایحه بودجه سال 97 در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار داشت: از 11 فصل لایحه بودجه سهم‌بری داریم که از جمله آن فصل کشاورزی، آب، حمل‌ونقل، بنادر، کشتیرانی و محیط‌ زیست است و کلاً بودجه‌ای که دولت تقدیم مجلس کرده، در بخش تملک دارایی سرمایه‌ای کل کشور هم ملی و هم استانی، حدود 60 هزار میلیارد تومان است.

وی اضافه کرد: بدون احتساب درآمدهای اختصاصی که نسبت به قانون بودجه سال 96 حدود 15 درصد کاهش دارد، در وزارت جهاد کشاورزی اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای، ملی اعم از ستاد وزارتخانه و دستگاه‌های تابعه در قالب 10 فصل، 31 برنامه و 117 طرح به ارزش 2 هزار و 340 میلیارد تومان است که نسبت به اعتبار مشابه‌مان در قانون بودجه سال 96، 47 درصد کاهش نشان می‌دهد، اما اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ملی وزارت جهاد کشاورزی در پیوست شماره یک لایحه بودجه و همچنین ردیف‌های متفرقه جمعاً حدود 7 هزار و 200 میلیارد تومان است.

بخشنده این را هم گفت که این لایحه بودجه نسبت به بودجه سال 96 با فرض اینکه از ردیف 2 میلیارد دلاری مربوط به محیط‌زیست، آبخیزداری و پسماند 30 درصد اختصاص دهند، آن موقع بودجه وزارت جهاد حدود 18 درصد نسبت به سال 96 افزایش نشان می‌دهد، اگرچه ممکن است مجلس بعداً بگوید سهم آبخیزداری این‌قدر نیست.

*اختصاص ۳۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه برای آبیاری

وی با اشاره به اختصاص برخی ارقام از منابع صندوق توسعه ملی به بخش کشاورزی نیز خاطرنشان کرد: 300 میلیون دلار با کمک رئیس‌جمهور، معاون اول و رئیس سازمان برنامه و بودجه از منابع صندوق توسعه ملی اختصاص یافته که برای سیستم‌های آبیاری نوین، هزینه خواهد شد.

معاون اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در سال 96 نیز منابع خوبی برای پیشبرد سیستم‌های آبیاری تحت فشار در اختیار داشته‌ایم، تصریح کرد: 1250 هکتار زمین تا پایان سال به سیستم‌های آبیاری نوین مجهز می‌شود و در سال 97 یک ردیف دیگری معادل 850 میلیارد تومان برای سیستم آبیاری نوین، در نظر گرفته شده است و امیدواریم در سال 97، 200 هزار هکتار آبیاری تحت فشار را توسعه دهیم.

* اجرای آبیاری نوین در ۴۶ هزار هکتار زمین دشت زابل

وی همچنین در مورد اتمام طرح شبکه آبیاری دشت زابل گفت: 46 هزار هکتار شبکه آبیاری در دشت زابل سیستان و بلوچستان قرار است که به اتمام برسد و دولت که از بودجه سال 97، 350 میلیون دلار معادل 1225 میلیارد تومان به این امر اختصاص داده است که ان‌شاءالله این پروژه به سرانجام برسد.

بخشنده همچنین به این نکته اشاره کرد که در برنامه ششم توسعه برای بخش کشاورزی تکلیف کرده‌اند که در طول 5 سال، 10 میلیون هکتار عملیات آبخیزداری انجام شود که امیدواریم از محل 2 میلیارد دلار بتوانیم به تکالیف‌مان عمل کنیم. مضاف بر اینکه حدود 100 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای مبارزه با بیابان‌زایی مناطق مختلف کشور، به‌ویژه ریزگردهای خوزستان، هزینه خواهد شد.

* کشت باغ در اراضی شیبدار

معاون برنامه‌ریزی اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تکلیف قانون برنامه ششم در مورد توسعه کشت گیاهان دارویی، گلخانه‌ها و کشاورزی حفاظتی خاطرنشان کرد: توسعه باغات در اراضی شیب‌دار نیز از دیگر مواردی است که در برنامه ششم به آن توجه شده و برای هر 4 مورد ردیف جدیدی در بودجه سال 97 پیش‌بینی شده که امیدواریم تخصیص‌های خوبی هم به آن داده شود.

بخشنده کمک‌های فنی و اعتباری برای بازسازی و نوسازی قنوات کشاورزی را یکی دیگر از بحث‌های مهمی دانست که امسال در دستورکار قرار گرفته است؛ چراکه قنوات به‌عنوان بخشی از آبیاری تحت‌الارضی با تبخیر بسیار کمتر می‌تواند به بخش کشاورزی کمک کند که برای بازسازی قنوات در سال 96، 70 میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که این رقم برای سال 97، 28 درصد رشد دارد، حتی ما گفته‌ایم، از بخش‌های دیگر وزارتخانه کاسته و به این بخش اضافه کنند.

او همچنین از رشد 46 درصدی بودجه برای بخش‌های تجهیز و نوسازی اراضی زیر سدهای مخزنی، بندهای انحرافی مستقل و اراضی و شالیزارهای شمال کشور خبر داد و گفت:‌ بودجه مربوط به توسعه کشاورزی حفاظتی و کمک‌های فنی ـ اعتباری مربوط به افزایش تولید محصولات زراعی و گلخانه‌ای از 25 میلیارد تومان در سال 96 به 80 میلیارد تومان در سال 97 رشد داشته است.

وی گفت: یکی از سازمان‌هایی که همواره کمبود بودجه در آن مشهود بوده و سبب لطمه دیدن دام و طیور کشور شده است سازمان دامپزشکی است که معاون حجتی گفت: امسال در لایحه بودجه سال 97، بودجه سازمان دامپزشکی از 66 میلیارد تومان در سال 96 به 90 میلیارد تومان در سال 97 افزایش یافته است و با توجه به اینکه این سازمان وظایفی در مورد بهداشت اماکن دامی برعهده دارد، انتظار می‌رود، بودجه آن افزایش یابد.

* افزایش ۲۵ درصدی منابع خرید برگ سبز چای

وی همچنین از افزایش یارانه نهاده‌ها در راستای قیمت تمام‌شده تولید در سال 97 خبر داد و گفت: یارانه‌ای که به کود شیمیایی، بذر، واکسن، نهال و سموم و علف‌کش‌ها اختصاص می‌یابد در سال96، 450 میلیارد تومان بود که این رقم در لایحه بوده سال 97 به 540 میلیارد تومان رسیده است، مضاف بر آنکه اعتبار مربوط به ساماندهی، تولید و خرید تضمینی چای کشور در سال 96، 100 میلیارد تومان بود که سال آینده به 125 میلیارد تومان خواهد رسید.

* پرداخت ۸۲۰۰ میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم در سال جاری

خبرنگار فارس از معاون وزیر در مورد وضعیت اختصاص بودجه به خرید تضمینی گندم و یارانه آرد و نان پرسید و اینکه به نظر می‌رسد این رقم در سال 97 جمعاً 5 هزار میلیارد تومان است که کاهش خواهد داشت، اما بخشنده در پاسخ گفت: در بودجه سال 96، ردیف مربوط به اعتبارات خرید تضمینی گندم که در حقیقت یارانه آرد است 8 هزار و 200 میلیارد تومان بوده که ازاین رقم 6 هزار میلیارد تومان آن تخصیص یافته است که 3 هزار و 300 میلیارد تومان آن از خزانه تخصیص یافته، 2 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت فروخته شده و 700 میلیارد تومان نیز از طریق اوراق خزانه اسلامی تأمین شده است.

وی بابیان اینکه امسال 11 هزار و 400 میلیارد تومان گندم از کشاورزان خریداری کرده‌ایم، افزود: سازوکار ما برای خرید تضمینی گندم در سال 97 که از ابتدای اردیبهشت آغاز می‌شود، تغییر چندانی نخواهد کرد.

* نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی برای سال جدید زراعی هنوز اعلام نشده است

خبرنگار فارس پرسید با گذشت 4 ماه از آغاز کشت گندم چرا هنوز دولت نرخ خرید تضمینی گندم را اعلام نکرده، گفت: وزارت جهاد کشاورزی، مردادماه پیشنهاد افزایش 8 تا 9 درصدی قیمت خرید تضمینی گندم و سایر محصولات از جمله چغندر، گندم، کلزا، را داده است که تاکنون به نتیجه نرسیده و حتی روز گذشته جلسه‌ای در شورای اقتصاد تشکیل شده بود که معاون اول رئیس‌جمهور در مورد تأخیر تعیین قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی که مکرراً وزیر جهاد کشاورزی آن را پیگیری می‌کند، تذکر داد و از آقای نوبخت خواست که در اسرع وقت آن را اعلام کند.

وی پیش‌بینی کرد که نرخ خرید تضمینی گندم به‌اندازه‌ای که بانک مرکزی اعلام می‌کند که شاخص بهای تولید بالا رفته، باید افزایش یابد، اما از طرفی دولت در منابع مالی خود با محدودیت مواجه است.

* ۵۰۰۰ میلیارد تومان برای خرید گندم و آرد در لایحه بودجه

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین به این نکته اشاره کرد که در بودجه سال آینده در ردیف‌ها، 5 هزار میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم پیش‌بینی شده که 3 هزار و 300 میلیارد تومان آن از محل درآمد ردیف‌های یارانه‌ای است و هزار و 700 میلیارد تومان از ردیف‌های عمومی در نظر گرفته می‌شود. مضاف بر اینکه در بند (ه) تبصره 5 بودجه سال 97، دولت پیش‌بینی کرده است که 9 هزار و 700 میلیارد تومان اوراق اسناد خزانه اسلامی به فروش برسد که صراحتاً در آنجا اجازه گرفته شده که بخشی از پول را برای خرید و قیمت تضمینی تأمین کند و کسری پول گندم را دولت از این محل تأمین نماید و در کل پیش‌بینی ما این است که در سال 97 با تمام محدودیت‌ها همچنان خودکفایی گندم را داشته باشیم و گندم وارد نکنیم.

بخشنده همچنین در مورد تأثیر افزایش قیمت حامل‌های انرژی از جمله گازوئیل بر قیمت محصولات کشاورزی گفت: از کل گازوئیل مصرفی کشور، 9.5 درصد آن در بخش کشاورزی صرف می‌شود که 3.3 میلیارد لیتر است که عمدتاً صرف چاه‌های آب و حمل‌ونقل کامیون‌ها برای جابه‌جایی محصولات کشاورزی می‌شود؛ چراکه 120 میلیون تن محصول کشاورزی از تولید تا بازار با کامیون جابه‌جا می‌شوند که افزایش قیمت گازوئیل تأثیر مستقیم بر آن دارد.

وی پیش‌بینی کرد که دولت از محل افزایش قیمت گازوئیل در سال آینده در صورت تصویب 17 هزار میلیارد تومان درآمد خواهد داشت که قرار است آن را در بخش اشتغال هزینه کند و نرخ سود تسهیلات را کاهش دهد که از این رقم 2 تا 3 هزار میلیارد آن به بخش کشاورزی اختصاص می‌یابد.

* ۴۵ درصد اعتبار اشتغالزایی روستا در بخش کشاورزی

معاون برنامه‌ریزی اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی همچنین از اختصاص 45 درصد از وام 1.5 میلیارد دلاری اشتغالزایی برای بخش روستایی و عشایری که از محل صندوق توسعه ملی اختصاص یافته خبر داد و گفت: این رقم حدود 2 هزار و 300 میلیارد تومان است که 750 میلیارد تومان آن در اختیار بانک کشاورزی و 750 میلیارد تومان آن در اختیار صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی قرار دارد.

بخشنده در پایان گفت: اعتبارات هزینه‌ای ملی وزارت جهاد کشاورزی و دستگاه‌های تابعه در لایحه سال97، 1470 میلیارد تومان است که نسبت به بودجه 96، 14.5 درصد رشد دارد و بودجه بخش کشاورزی 18.3 درصد رشد نشان می‌دهد.


گروه خبری : اخبار گوناگون
منبع : خبرگزاری فارس
آخرین ویرایش : 1396/10/05 -- 12:37:32
نویسنده : مدیر سایت - مهندس پروانه خانی
تعداد بازدید : 152

پذیرش آگهی

شماره تلفن های پذیرش آگهی:

0912-2474056

 

تک ماکارون - 4188733 - 0
تهران پک - 3238138 - 0
پگاه تهران - 3883821 - 0
سحر همدان - 4748027 - 0
سحر خیز - 4748678 - 0
قارچ پارس شهریار - 1357522 - 0
پارس استا - 2030793 - 0
زرماکارون - 4744782 - 0
zarforoktoz - 380127 - 0
سبزان - 4745504 - 0
سن ایچ - 2887488 - 0
فراورده های گوشتی مام - 3020236 - 0
   صفحه اول   ::    آگهی استخدام   ::    اخبار   ::    همایش و جشنواره   ::    گالری   ::    سرمقاله   ::    مقالات و یادداشتها   ::    گفتگو و مصاحبه   ::    سایتهای مفید   ::    درباره ما   ::
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به اولین وب سایت خبری صنایع غذایی ایران می باشد.


پنل ارسال ایمیل تبلیغاتی